More zdravia

Prírodné produkty pre vaše zdravie

Staráte sa o svoje zuby poctivo?

Mnohí z nás si neuvedomujú, aká dôležitá je starosť o zuby, až kým nás nezačnú bolieť. Mnohí z nás zanedbávajú preventívne prehliadky, nechodia k zubárovi, až kým nemajú pocit, že bolesť je nezvládateľná. A popri tom ústa sú veľmi dôležité z hľadiska prijímania potravy a tým pádom aj všetkých živín a energie.

Pri hygiene zubov nie je tak dôležité, ako dlho si ich čistíme, ale akým spôsobom. Pred tým, ako si ideme umyť zuby, mali by sme si ústa vypláchnuť vodou, aby sme odstránili zvyšky potravy a zostatky nápojov. Kefkou nemôžme tlačiť prisilno, aby sme nenarúšali sklovinu. Kefku by sme mali držať približne pod uhlom 45 stupňov a taktiež by sa malo po zuboch prechádzať krúživými pohybmi. Ak už máme pocit, že máme zuby vyčistené, trochu znovu vypláchneme ústa a použijeme ešte zubnú niť na priestory medzi zubami. Ideálne by bolo, keby sme si ešte pred tým vyčistili medzizubné priestory aj medzizubnou kefkou.

Vhodné je vyplachovanie úst ústnou vodou. Pri výbere ústnej vody si však treba dávať pozor. To, že ústna voda nás pri používaní páli a štípe neznamená, že je účinnejšia. Niektoré ústne vody slúžia len na osvieženie dychu, iné maj aj liečivé účinky. Antibakteriálna ústna voda sa používa pri zápaloch či paradentóze. Po odoznení príznakov, napr. po už spomínanom zápale ďasien, je vhodné vymeniť ju za fluoridačnú. Existuje dokonca aj špeciálna ústna voda pre citlivé zuby.

Zuby nie sú schopné regenerovať sa, preto ich musíme čistiť poriadne a zároveň tak, aby sme ich čistením neničili. Vyberajte si preto správne zubné kefky a pravidelne ich meňte. Ideálne sú mäkké kefky, ktoré sú šetrnejšie k zubnej sklovine. Obmieňať by sa mali približne každé 2-3 mesiace, keď štetinky kefky prestávajú držať svoj tvar. Samozrejme, kefku treba vymeniť po každej chorobe.

Nie je vhodné čistiť zub po každom jedle. Pokiaľ si umyjete zuby do polhodiny po jedle, káve alebo po inom nápoji, podporíte tým eróziu zubnej skloviny. Naopak, zuby sa majú čistiť vždy pred spaním, aby sa zbytočne nerozkladali nepotrebné či dokonca škodlivé látky v ústnej dutine.

Nezabúdajte na pravidelné kontroly, u detí a mladistvých do 18 rokov je to dvakrát ročne, u dospelých raz ročne. Dajte si záležať na starostlivosti o zuby, pretože práve zuby môžu byť príčinou mnohých chorôb a trápení.

Staráte sa o svoje zuby poctivo?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na začiatok