Viete, ktoré potraviny posilňujú vaše kosti?

Z každej strany počúvame o tom, aký dôležitý je vápnik, aké zdravé sú vďaka nemu naše kosti a preto by sme mali jesť veľa maku. Je pravda, že stačí zjesť 100g maku a pokryjeme tým celú dennú odporučenú dávku vápnika, ktorá tvorí až 1200mg. Mak sa však nedá jesť každodenne.

Aké sú teda ďalšie potraviny, ktoré by sme mali zaradiť do nášho jedálnička, aby bol naše kosti v poriadku?

Naše staré mamy zvykli hovorievať, že treba piť mlieko, aby sme mali zdravé kosti a zuby. Koľko je na tom pravdy? Ako je to s mliečnymi výrobkami a vápnikom?

Najväčšie množstvo vápnika sa nachádza v plnotučných tvrdých syroch. Najvyššie množstvo sa nachádza v parmezáne (až 1 100mg na 100g), ďalej v ementáli (900mg na 100g) a nasledujú asi najbežnejšie druhy syrov – gouda a eidam (800mg na 100g).

Naopak, najnižšie množstvo vápnika, čo sa týka mliečnych výrobkov,  sa nachádza v 33%  šľahačkovej smotane, ktorá má 80mg vápnika na 100g.

Určité množstvo vápnika získavame aj zo zeleniny a ovocia. V zelenine dominujú kelové listy (249mg na 100g) petržlen (203mg na 100g) a brokolica (103mg na 100g). V ovocí sa nachádza vápnik v menšom množstve, napr. také avokádo má iba 10mg vápnika na 100 gramov.

P

 

Nielen semiačka maku sú bohaté na vápnik. Sezamové semiačka majú až 1160g vápnika na 100 gramov. Mandle až 234mg na 100g a slnečnicové semiačka 120mg na 100g.

Ďalšou dôležitou potravinou pre zdravé kosti sú ryby. Sardinky obsahujú 360 mg vápnika na 100 gramov, vysoké množstvo sa nachádza aj v lososovi či tuniakovi.

V poslednej dobe je čoraz známejšie tofu. Obsahuje od 500 do 1700 miligramov vápnika na jednu 200 ml šálku, preto sa odporúča konzumovať túto potravinu pri osteoporóze.

Avšak samotný vápnik nám nezaručí zdravie našich kostí. Veľmi dôležité sú aj ostatné minerály. Horčík je nevyhnutný pre správnu funkciu všetkých buniek. Zinok pomáha zabudovávať vápnik do kostí. Meď udržuje kosti pevné a uľahčuje ich hojenie pri zlomeninách a iných poraneniach. Mangán uľahčuje vstrebávanie vápnika. Ďalej vitamín B3 je nevyhnutný pre prijatie vápnika.

Pokiaľ sa budete stravovať vyvážene a zaradíte do svojho jedálnička hore uvedené potraviny, určite tým svojim kostiam neublížite, ale naopak, zabezpečíte si ich zdravie.

Pokiaľ nemáte možnosť zabezpečiť vášmu telu dostatok vitamínov a minerálov pre zdravé kosti, môžete si dopomôcť kombináciou vápnika a vitamínu D3, ktorý kúpite veľmi lacno v každej lekárni.

Viete, ktoré potraviny posilňujú vaše kosti?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prejsť na začiatok